Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

3B W SĄDZIE?

W czwartek15 października poszliśmy razem (w ramach realizacji programu z wiedzy o społeczeństwie ) całą klasą do Sądu Rejonowego w Jaworze na rozprawy sądowe. O godzinie 9 weszliśmy do sądu i udaliśmy się do sali sądowej zaproszeni przez pana sędziego Tomasza Kowalczyka. Przez pierwszą godzinę Pan Sędzia zrobił nam wykład o sądownictwie w Polsce i sprawach związanych z praca sędziego. Zrozumieliśmy jaką wielką odpowiedzialność ponosi Sędzia prowadząc rozprawy i orzekając w sprawach .

3B

O 10:00 rozpoczęła się pierwsza z rozpraw, na których byliśmy obserwatorami . Oskarżony nie stawił się na sprawę, mimo to wyrok został wydany przez sędziego. Druga rozprawa zaczęła się o 10:50 i toczyła się o kradzież z włamaniem . Na tej rozprawie byli obecni Pan Mecenas i panem Prokuratorem. Oskarżony przyznał się do winy i dostał karę grzywny oraz pozbawienia wolności w zawieszeniu. Trzecia sprawa dotyczyła włamania , po zajęciu miejsc na sali otworzyły się drzwi i wszedł Pan Prokurator , a za nim panowie z komendy policji wraz z oskarżonym doprowadzonym z aresztu. Pan zakłuty był w kajdankach oraz pilnowany przez policję. Rozprawa zaczęła się , a my pełni niepokoju . Sędzia poprosił oskarżonego o złożenie zeznań, Ten jednak dziwnie i poplątanie wypowiadał swoje zeznania . Sprawa została odroczona, ponieważ oskarżony nie przyznał się do winy. Po zakończonych rozprawach każdy zdał relacje pani wychowawczyni ze swoich odczuć po byciu w takich sytuacjach. Wiele rzeczy nas zaskoczyła, ale byliśmy zadowoleni, ponieważ mogliśmy się poznać prace sądów i sędziów , która jest na pewno bardzo odpowiedzialna,
Uczennica klasy III B ,
Wiktoria Duda

Who's online

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.