Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

WATCH DOCS

Dnia 15 maja młodzież z naszego gimnazjum miała przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. klasa 3b wzięła udział w zajęciach inaugurujących 11. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Z tej okazji odbyły się warsztaty pod hasłem "Odkryj siłę praw człowieka".Ich przeprowadzeniem zajmowały się opiekunka Szkolnej Grupy AI 48 - p. Maria Błoniarz i Paulina Jewuła - była uczennica naszej szkoły, a obecnie studentka Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczniowie jaworskiego liceum ogólnokształcącego wzięli udział w warsztatach podejmujących temat różnicy między płcią biologiczną, a kulturową. Rozmawiali także o stereotypach dotyczących płci. Zaś gimnazjaliści rozmawiali o przemocy w rodzinie. W dwóch grupach pracowali nad argumentami potwierdzającymi lub obalającymi otrzymane stwierdzenia, by następnie dzięki debacie dojść do wspólnych wniosków. Mieli również możliwość zapoznania się i pracy z Kodeksem Karnym, ponieważ jednym z zadań było dopasowanie artykułu KK do kazusu dotyczącego przemocy.

Wszyscy mieli także sposobność obejrzenia wybranych przez organizatorów filmów. Projekcja zaczęła się od krótkiego reportażu z głównego warszawskiego 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Prawa Człowieka w Filmie WATCH DOCS ( Warszawa 7 - 16 grudnia ), który został nakręcony przez Roberta Mazurka i Piotra Kądziołkę podczas ich pobytu na festiwalu. Następnie pokazany został dokument "Połącz Kropki" opowiadający historię mężczyzny, który w wieku 60 lat stracił wzrok i próbuje odnaleźć się w nowym dla siebie świecie, świecie, gdzie zawsze panuje ciemność. Film porusza jednocześnie temat dostępności kultury dla osób niewidomych. Kolejny dokument wyświetlony na warsztatach to polska produkcja "Kamyczkowi Rycerze". Film ten opowiada o drużynie zuchów. Skłania widza do refleksji nad tym, co tak naprawdę jest dla harcerzy najważniejsze: honor i odwieczne zasady, czy rywalizacja i dążenie do bycia najlepszym. Ostatnim filmowym akordem dnia był animowany dokument "Bezpieczna Przystań" opowiadający historie dzieci, które zmuszone zostały wraz z rodzinami do ucieczki ze swoich krajów i poszukiwania azylu w Wielkiej Brytanii. Pokazuje on zarówno powody podjęcia decyzji o ucieczce, jak i sposób w jaki emigranci zostali przyjęci przez nowe otoczenie.
Następnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w heppeningu - manifestacji pt. "Poznaj Prawa Człowieka". Niosąc transparenty, plakaty, itp. i skandując hasła odnoszące się do Praw Czlowieka i Praw Kobiet, przeszli przez jaworski rynek. Reakcje przechodniów były różne, jednak najważniejsze, że manifestacja została zauważona, a co za tym idzie, hasła trafiły do rzeszy ludzi. O pewnych sprawach należy po prostu mówić głośno, a te związane z tematyką obrony praw i równości wobec prawa, na pewno zaliczają się do tej grupy.
Tegoroczny festiwal jest już drugim WATCH DOCS'em organizowanym w naszym mieście i jednocześnie drugim, podczas którego młodzież z gimnazjum nr 2 jest widoczna i aktywna. Tak jak na początku warsztatów powiedział jeden z organizatorów przytaczając słowa polskiego eurodeputowanego wypowiedziane podczas Festiwalu w Warszawie, Polska to kraj szczególnie związany z tematyką walki o respektowanie Praw Człowieka. Lata niewoli kazały naszym przodkom walczyć o przestrzeganie ich praw. Jednak problem nie skończył się wraz z odzyskaniem niepodległości. W mniejszym zakresie, ale wciąż jest obecny w naszym kraju, podobnie zresztą jak za granicą. Wydarzenia takie jak Festiwal są bardzo ważne i przynoszą wiele korzyści zarówno dla biorącej udział w warsztatach młodzieży jak i społeczeństwa.