Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

AI 2014

 

XV Maraton Pisania Listów
AMNESTY INTERNATIONAL

 

W dniach 13-14 grudnia 2014r., w całej Polsce, odbył się XV Maraton Pisania Listów Amnesty International. List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka!

2 plakat

1 7

 Maraton Pisania Listów Amnesty International jest największą międzynarodową akcją, zrzeszającą ludzi z całego świata, którym na sercu leży dobro drugiego człowieka. Co roku odbywa się w weekend przypadający najbliżej 10 grudnia, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Praw Człowieka. Tegoroczna data była jednak wyjątkowa, gdyż Maraton rozpoczął się 13 grudnia – w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.


W Jaworze organizatorem akcji była Szkolna Grupa Amnesty International nr 48 działająca przy Gimnazjum nr 2 pod wodzą Pani Marii Błoniarz. Dla SGAI 48 to już IX edycja akcji, która od 15 lat zajmuje stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń społecznych i charytatywnych na całym świecie. W tym roku bardzo wielu jaworzan przyłączyło się do akcji i chciało ją wspomóc choć jednym napisanym listem. Byli to zarówno uczniowie szkół powiatu jaworskiego, absolwenci, ich rodzice i nauczyciele. Najwytrwalsi spędzili w szkole całą noc i, mimo narastającego z godziny na godzinę zmęczenia, bezustannie pisali listy w obronie ludzi, których prawa są łamane. Również przedstawiciele władz lokalnych nie pozostali obojętni na szczytną ideę akcji i aktywnie w niej uczestniczyli. Odwiedził nas p. Emilian Bera burmistrz miasta , który już po raz kolejny wziął udział w tradycyjnym maratonowym „odbijaniu łapek", radny Powiatu Jaworskiego – p. Mariusz Barański oraz radni Rady Miasta – Maciej Pawlinow, Andrzej Madej, Tomasz Panasiuk.
Jaworski Maraton zakończył się wielkim sukcesem – napisaniem 6653 listów, co stanowi nowy rekord Szkolnej Grupy AI nr 48. Również w skali ogólnokrajowej poszczycić się możemy wspaniałym rezultatem 228347 napisanych listów.
W tym roku uczestnicy Maratonu w Jaworze mieli także wyjątkową okazję wziąć udział w propagowanej przez Pana Prezydenta RP akcji „Zapal światło wolności" zorganizowanej z okazji 33. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. W ramach tych obchodów młodzi wolontariusze i ich opiekunowie zostali zaproszeni przez Pana Burmistrza Emiliana Berę, by wspólnie z nim na balkonie ratusza zapalić znicz upamiętniający wszystkie ofiary stanu wojennego. Dzięki temu mogli przypomnieć sobie, że jeszcze niedawno to obywatele naszej ojczyzny byli w ciężkiej sytuacji i potrzebowali pomocy innych. Podziałało to na wszystkich bardzo mobilizująco i zachęciło do wsparcia ludzi cierpiących prześladowania w swoich krajach.

 

GALERIA

 

 

kogo-bronimy11

DOŁĄCZ DO MARATONU