Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

XVII MARATON PISANIA LISTÓW AI

10 grudnia – w Dzień Praw Człowieka – odbywał się w Jaworze XVII Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Na terenie naszego miasta organizatorem tego wydarzenia jest Szkolna Grupa Amnesty International nr 48, działająca przy Gimnazjum nr 2 pod przewodnictwem Pani Marii Błoniarz. W tym roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, jaworskim wolontariuszom udało się napisać niemal 3500 listów.


Uzyskanie takiego wyniku nie byłoby możliwe, gdyby nie aktywny udział w tym wydarzeniu całej lokalnej społeczności. Jaworską „Dwójkę", która już od dwunastu lat w jeden grudniowy weekend zamienia się w regionalne centrum Praw Człowieka, przez cały czas trwania Maratonu odwiedziło ok. 100 osób. Byli wśród nich zarówno uczniowie jaworskich szkół, ich rodzice i nauczyciele, jak i studenci czy inni mieszkańcy Powiatu Jaworskiego. Cieszyć może fakt, że akcja z roku na rok staje się popularniejsza wśród uczniów szkół podstawowych, a nawet przedszkoli, którzy licznie i chętnie biorą w niej udział i z wielkim zaangażowaniem piszą listy czy malują obrazki w obronie ludzi torturowanych, więzionych i potrzebujących pomocy. Również przedstawiciele władz samorządowych nie pozostali obojętni na szczytną idę walki w obronie podstawowych praw i wolności człowieka i licznie wzięli udział w akcji, z wielkim zaangażowaniem pisząc listy w wybranych przez siebie przypadkach.
Tegoroczny Maraton zakończył się tradycyjnym już „odbijaniem łapek", podczas którego najwytrwalsi
i najbardziej zaangażowani uczestnicy mogli w symboliczny sposób zamanifestować solidarność
z jedenaściorgiem tegorocznych bohaterów, wśród których znaleźli się m.in. Eren Keskin – skazana na karę dożywotniego więzienia dziennikarka i aktywistka z Turcji,
Annie Alfred – dziesięcioletnia dziewczynka, cierpiąca na albinizm, której zdrowie i życie jest zagrożone z powodu lokalnych wierzeń, uznających części jej ciała za obiekty „magiczne" czy nastolatek z Kamerunu, któremu grozi 20 lat więzienia w związku z żartem, który przesłał sms-em do przyjaciół.
Jaworski Maraton dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, a zwłaszcza młodzieży i opiekunki Szkolnej Grupy AI, kolejny raz okazał się sukcesem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pomoc sponsorów, którym organizatorzy Maratonu składają bardzo serdeczne podziękowania.

GALERIA: